Resweratrol – magiczna substancja
Resweratrol jest przeciwutleniaczem lub inaczej mówiąc antyoksydantem. Obecnie cieszy się zainteresowaniem biochemików ze względu na swoją wysoką aktywność oksydacyjną. Jest przedmiotem ponad 750 badań naukowych.
Skąd się bierze? W odpowiedzi na to pytanie sięgnijmy wyobraźnią do czasów, kiedy większość obszaru naszej planety pokrywały oceany. W wodzie narodziło się życie. Z czasem rośliny wyszły na ląd i od razu musiały się zmierzyć a naturalnymi zjawiskami zagrażającymi ich życiu – promieniowaniem ultrafioletowym, mikrobami oraz innymi czynnikami środowiska.
W odpowiedzi na atak środowiska rośliny produkowały substancje obronne. Te związki ochronne nazywały się Kumaryny. Były czymś w rodzaju naturalnych antybiotyków dla rośliny. Jednak czynniki zewnętrzne ciągle się zmieniły i zmieniają do dziś. Rośnie zanieczyszczenie powietrza i wody, powstają i mnożą się nowe bakterie. Z czasem zmieniał się również łańcuch chemiczny czynników ochronnych. Kumaryny dały miejsce Flawonoidom. Związki flawonowe stanowią część “układu odpornościowego” rośliny. Gromadzą się w liściach, pestkach, owocach, korzeniach. Przeniesione do naszego organizmu zachowują się podobnie. Jednym z Flawonoidów jest Resweratrol.
Głównym źródłem Resweratrolu są czerwone winogrona i produkowane z nich wina. Czas fermentacji jest ważnym wyznacznikiem tego, ile Resweratrolu znajdzie się w końcowym produkcie. Ważny jest czas , jaki wino spędzi w kontakcie ze skórkami winogron. Zazwyczaj białe i różowe wino zawierają mniej Resweratrolu niż czerwone. Niestety flawonoidy giną w temperaturze powyżej 40 stopni. Dlatego mimo zawartości Resweratrolu w innych owocach (borówka, borówka amerykańska, żurawina) nie będzie go wiele w przetworach typu dżemy i soki w kartonach. Równiez w rodzynkach zostanie niewiele z powodu procesu samoutleniania.
Dobroczynne działanie resweratrolu.
Naukowcy zajmując się badaniem zachorowalności na choroby kardiologiczne zauważyli niezwykłe zjawisko. Otóż Francuzi mimo niezdrowej kuchni zawierającej duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych rzadziej zapadali na choroby układu sercowo-naczyniowego. Naukowcy nazywają ten fenomen “francuskim paradoksem”. Mówiąc krótko wyjaśnienie tego paradoksu nie leży w predyspozycjach genetycznych Francuzów, lecz w regularnym spożywaniu czerwonego wina. Polifenole, czyli aktywne antyoksydanty, inaczej flawonoidy (w tym Resweratrol) chronią komórki i system obronny przed wolnymi rodnikami.
Korzystne działanie Resweratrolu występuje przy zastosowaniu zaledwie 10 mikromoli na litr resweratrolu. Kieliszek dobrego czerwonego wina zawiera od 10 do 30 mikromoli na litr tego związku. Szczególnie dużą zawartość Resweratrolu ma wino Pinot Noir tłoczone w Burgundii, gdzie panuje wilgotny klimat.
Czy to oznacza że mamy sobie nie żałować wina do obiadu? – Nie. Dobroczynne działanie polifenoli zawartch w winie objawia się po jednym kieliszku do posiłku. Większa ilość ze względu na zawarty w winie alkohol prowadzi to namnażania się wolnych rodników.
Dlatego najlepiej dostarczać Resweratrol spożywając codziennie świeże owoce. Nie da się ukryć jednak, że zawartość wszelkich związków w owocach zależy od warunków ich uprawy. Najwięcej polifenoli w tym Resweratrolu mają owoce z upraw ekologicznych, uprawianie których nie pozbawia ich walki o byt i nie ułatwia im wzrostu w postaci sztucznego nawożenia, pestycydów, szklarni it.p. Tylko wtedy są w stanie zgromadzić najwięcej składników odżywczych.
Znane i udokumentowane właściwości Resweratrolu.
Działanie kardioprotekcyjne
- zapobieganie incydentom niedokrwiennym ( poprzez wzmożone wydzielanie tlenku azotu)
- zmniejszenie napięcia mięśni gładkich naczyń krwionośnych
- działanie przeciwmiażdżycowe,
- hamowanie utleniania LDL i hamowanie agregacji płytek krwi, utlenianie lipidów ( zwłaszzca frakcji LDL),
- usuwanie z krwi reaktywnych form tlenu i zapobieganie ich tworzeniu
- usuwanie metali ciężkich ( zwłaszcza miedzi)
Ochrona przeciwnowotworowa
- zmniejsza wytwarzanie szkodliwych metabolitów estrogenów powodujących raka piersi u kobiet
- wspomaga kurację rapamycyną ( lek immunosupresyjny stosowany w transplantologii w celu zapobiegania odryutom przeszczepów)
Działanie przeciwzapalne
- ostatnie badania dowodzą, że Resweratrol może być bardziej skutecznym czynnikiem przeciwzapalnym niż niesteroidowe leki przeciwzapalne, jak aspiryna, ibuprofen czy indometacyna
Aktywność przeciwwirusowa
- przeprowadzone badania sugerują, że Resweratrol zakłóca krytyczne, wczesne etapy cyklu reprodukcyjnego wirusa opryszczki typu I i II, jednak aby poznać mechanizm jego dzialania konieczne są dalsze badania
Ochrona przed otyłością
- reguluje równowagę energetyczną, co chroni przed otyłością i jej skutkami.
Dodatkowo Resweratrol aktywuje enzymy zwane Sirtuinami. Siruiny wpływaja na procesy wyciszania transkrypcji genów (opóźnianie procesów starzenia), regulują procesy metaboliczne, działają neuroprotekcyjnie. Krótko mówiąc Resweratrol aktywuje “geny długowieczności”.
Ostatnio znalazłam nawet Resweratrol w składzie napoju izotonicznego dla sportowców.
Należy jednak pamiętać, że najlepiej przyswajalną forma jest związek naturalny.
A więc- smacznego!